• 051-57288954    
  •   0990-923-7988

اسید هیدروفلوریک

15 آذر 1395

اسید هیدروفلوریک  یک "اسید معدنی ضعیف" با pKa در حدود 3.8 یکی از پرمصرف ترین اسیدهای صنعتی است. کاربرد این اسید شامل موارد زیر می باشد.

صنایع شیشه و کریستال: برای حکاکی و تراشکاری روی شیشه و کریستال های تزئینی و مات کاری شیشه آلات

صنایع هسته ای: برای تولید UF4  و  UF6 از اکسید اورانیوم  (U2O3)در طول فرآیند غنی سازی اورانیوم

صنایع خودروسازی: جهت شستشوی خودرو قبل از ارسال به واحد رنگ برای حذف فسفات و چربی

صنایع لامپ سازی: برای مات کاری و خم کاری در لامپ های تولیدی

صنایع پلیمر: برای تولید پلیمر عایق صوتی-حرارتی زیر خودرو

حفاری و اسیدکاری چاه های نفتی با ساختار ماسه سنگی: "ماسه سنگ" از طبقه بندی زمین شناسی سنگ با میزان کانی های سیلیکاته و کوارتز بالا نشات گرفته است. اکثر طبقات ماسه ای از ذرات کوارتز که توسط مواد مختلف سیمانی مانند کربناتها، سیلیکا و خاک رس بهم متصل شده اند تشکیل گردیده اند. هنگام تولید نفت، فشار در ناحیه نزدیک به چاه کاهش یافته و باعث رسوب کانی های محلول در آب سازند می گردد، این رسوبات در طولانی مدت منافذ و خلل و فرج را مسدود می نماید. دیگر عملیاتها مثل حفاری، مشبک کاری، سیمانکاری و تولید عادی نیز موجب آسیبهای سازندی می گردند. اسید، مواد آسیب زننده را همراه با کانی های سازند حل کرده و بنابراین شناخت شیمی این واکنش ها در انتخاب نوع اسید و غلظت آن ضروری است. بدلیل عدم واکنش اسید کلریدریک با ماسه سنگ از مخلوط فلوریدریک و اسید کلریدریک در اسیدکاری این نوع سازندها استفاده می گردد. اسید هیدروفلوئوریک تنها اسید معدنی و ارزان است که قادر به انحلال کانی های سیلیسی می باشد.

صنایع پتروشیمی و نفت برای تغییر آرایش مولکول ها (Alteration): گاهی اوقات برای تولید یک محصول جدید، باید ساختار مولکولهای یک برش تغییر داده شود. معمولا اینکار با روشی بنام آلکیلاسیون انجام می شود. در روش آلکیلاسیون، ترکیباتی را که وزن مولکولی پایینی دارند مانند پروپلین و بوتلین را در حضور یک کاتالیزور مانند اسید هیدروفلوئوریک یا اسید سولفوریک ( که یک محصول جانبی حاصل از حذف ناخالصی از خیلی از محصولات نفتی است) با هم مخلوط می‌کنند. محصولات آلکیلاسیون هیدروکربن‌های اکتان بالا می باشند که از آن ها برای تهیه بنزین استفاده می‌کنند تا آرام سوزی بنزین را بهبود بخشند.

برای تولید کریولیت مصنوعی در صنعت الکترولیز آلومینیوم کاربرد دارد .

بعنوان رسوب‌زدا در اسیدشویی فولاد ضد زنگ

استفاده آزمایشگاهی

صنایع شیمیایی: جهت تولید ( تولید اسید سیلیسیک – اسید زیرکونیک – اسید فلوبوریک)

در تولید پلاستیکهای کم اصطکاک و نیز در تولید هالوژنها مانند فریون که در تهویه و در سردسازی کاربرد وسیعی دارند، به کارمی رود.

در تولید فلورید هیدروژن پتاسیم بعنوان عامل مات سازی و بعنوان ماده آغازین در تولید فلوئور عنصری. معمولاً در فرآیندهائی که نام برده شد، فلورید هیدروژن اکثراً به صورت محلول هیدروژن فلورید (اسید هیدروفلوئوریک) مصرف می‌شود.

در تولید هگزا فلوئورو سیلیکات ها مانند هگزا فلوئورو سیلیکات منیزیوم ،روی و مس که به سادگی در آب حل می شوند و بطور عمده به عنوان مواد نگهدارنده در محافظت چوب به کار می روند.

از واکنش فلورید هیدروژن و اسید بوریک در حضور اسید سولفوریک، تری فلورید بور بدست می آید که در سیلندرهای گاز تحت فشار به بازار عرضه می شود. این ماده به صورت کمپلکس یا ترکیب های افزایشی آن، مثلا با اترها، الکلها، اسیدهای کربوکسیلیک و... و یا بصورت خالص به عنوان کاتالیزور فریدل – کرافتس مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید تترافلوئورو بوریک که به صورت محلول آبی 50% از اسید بوریک و اسید هیدروفلوئوریک تولید می شود و سایر فلوئوروبورات های قلیایی،آمونیوم و فلزات واسطه در لایه نشانی گالوانیکی فلزات ، به عنوان گدازآور، ماده اشتعال کاه و ... بکار می روند.

در تولید پلی وینیل فلوئورید(PVF) از ترکیب استیلن و اسیدفلوئوریدریک و پلیمریزاسیون وینیل فلورید بدست آمده استفاده می شود، که برای پوشش قطعات در مقابل آب استفاده می شود .

در تولید پلی وینیلیدن فلوئورید (PVDF) از ترکیب تری کلرو اتان با اسید فلوئوریدریک و تولید کلرودی فلوئورواتان و اسید کلریدریک گیری کلرودی فلوئورواتان بدست آمده و تولید وینیلیدن فلوئورید و پلیمریزاسیون آن ، بکار می رود که در تولید روکش سیم صنایع شیمیایی و غذایی کاربرد دارد.

نام های دیگر

اسید فلوئوریک                                                 Fluoric Acid

اسید فلوروهیدریک                                    Fluorohydric Acid

محلول آبی هیدروژن فلوئوراید       Aqueous Hydrogen Fluoride

خواص شیمیایی اسید هیدروفلوریک

مایع بی رنگ و شفاف با بویی تند

دانسیته شبیه به آب

تنها اسیدی که توانایی انحلال شیشه را دارد.

خورندگی بالا نسبت به فلزات، بتن و چرم و...

خطرات ناشی از اسید هیدروفلوریک

اسید هیدروفلوئوریک یکی از خطرناک ترین اسیدهای شناخته شده است. در صورت تماس با آن، شیوه درمان متفاوت از اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک و هیدروکلریک می باشد. این اسید از دو طریق دو مکانیسم باعث تخریب بافت ها می شود:

*خورندگی  ناشی از یون های هیدروژن آزاد

*اثرات  شیمیایی ناشی از نفوذ یون فلوراید بدلیل تشکیل نمک نامحلول با کلسیم(استخوان) و منیزیم است.املاح محلول نیز با کاتیونهای دیگر تشکیل، اما به سرعت جدا می شوند. در نتیجه، یون فلوراید انتشار و تخریب بافت بیشتری رخ می دهد. اسید هیدروفلوئوریک می تواند از طریق ریوی، پوستی و چشمی آسیب برساند. استفراغ و درد شکمی، ضایعات نکروزتیک دردناک، گاستریت هموراژیک و پانکراتیت از جمله عوارض گوارشی این اسید می باشند. استنشاق بخارات اسید هیدروفلوئوریک ممکن است باعث تحریک شدید گلو، سرفه، تنگی نفس، سیانوز و آسیب ریه منجر به مرگ شود. یون فلورید به آسانی با نفوذ پوستی، تخریب بافت های عمیق از جمله استخوان درد موجب بروز مصدومیت می شود. میزان سوختگی بستگی به غلظت، درجه حرارت و مدت زمان تماس با اسید دارد. 

 

سوختگی با اسید فلوئوریدریک

 

مسمومیت سیستمیک ناشی از واکنش یون فلوراید با کلسیم(استخوان) و منیزیم، سوختگی های شدید همراه با هیپوکلسمی (سطح کم کلسیم)، هیپرکالمی (سطح بالای پتاسیم) و هیپومنیزیمی (سطح کم منیزیم) می باشد. درمان آسیب­های خفیف ناشی از اسید فلوئوریدریک شامل شستشو سراسری منطقه آلوده با آب سرد به مدت 15 تا 30 دقیقه می باشد. درد شدید پس از شستشو نیازمند سمیت زدایی است. تشکیل نمک کلسیم غیرمحلول نشانه پایان سمیت زدایی می باشد. پس از برداشتن تمام تاولها، باید موضع درگیر را در خمیر گلوکونات کلسیم (Calcium gluconate) یا ژل گلوکونات کلسیم 2.5% یا محلول کلرید بنزالکونیوم (benzalkonium chloride) قرار داد. اگر این داروها در دسترس نیست می توان از محلول 3.5 گرم گلوکونات کلسیم با 150 میلی لیتر لوبریکانت محلول در آب استفاده کرد. این مخلوط را باید با پوششی مانند دستکش لاتکس بدون پودر به دور دست بیمار گذاشت. این درمان برای سوختگی های سطحی خفیف کاربرد دارد.

درمان های مؤثر دیگر شامل تزریق داخل درمی(زیر پوستی) گلوکونات کلسیم 5% یا سولفات منیزیم و یا مخلوطی از گلوکونات کلسیم 5% و نرمال سالین  0.9% به نسبت مساوی برای سوختگی های دردناک و عمقی می باشد. همچنین می توان از تزریق شریانی10 میلی لیتر گلوکونات کلسیم 10% رقیق شده در40 تا 50 میلی لیتر نرمال سالین در مدت 4 ساعت و یا تا بهبودی درد استفاده کرد.

شرایط نگهداری اسید فلوئوریدریک

اسید فلوئوریدریک باید در جای خشک و خنک و دور از مواد ناسازگار(شیشه، بتن، فلزات، آب، اسید، اکسیدکننده، مواد قلیایی، مواد قابل احتراق، مواد آلی و سرامیک) نگهداری شود. از ظروف پلی اتیلنی برای نگهداری اسید استفاده می شود. هرگز نباید از ظروف شیشه ای برای نگهداری این اسید استفاده کرد.

 

 

3406 بازدیدها
Super User
  • خراسان رضوی، گناباد، مرکز رشد فناوری
  • 051-57288954
  • 0990-923-7988
  • 05157288644
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گالری تصاویر

سفارش محصول

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا